fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Lewica rozpoczyna konsultacje społeczne Polskiego Ładu 

PiS jeszcze w maju zapowiedział, że Polski Ład będzie się składał z ponad 100 ustaw, jeżeli ich prezentacja będzie szła w tym tempie, to całość tego projektu poznamy najwcześniej w przyszłym roku. 

Oczywiście PiS zaczął prezentację ustaw Polskiego Ładu od cukierka, czyli zapowiadanej obniżki podatków poprzez zwiększenie kwoty wolnej. Jednakże zaprezentowany projekt nie mówi wszystkiego o realnym wpływie Polskiego Ładu na daniny płacone przez Polki i Polaków oraz o wpływie tego projektu na finanse publiczne oraz zasobność samorządów. 

Dość propagandy! Dość slajdów! Potrzebne są realne projekty ustaw, które będą tworzyć kompleksowy obraz tego jak będzie wyglądał Polski Ład. Bez tego Lewica nie będzie mogła podjąć decyzji o tym jak ma się zachować w parlamencie podczas głosowań.

Zjednoczona Prawica twierdzi, iż na zmianach podatkowych zyskają wszyscy. Nie jest możliwe, aby przy zmianach podatkowych zyskiwali wszyscy. Aby ktoś zyskał, ktoś musi stracić. Kto i jak straci na Polskim Ładzie pokażą posłanki i Posłowie Lewicy, którzy po wnikliwej analizie proponowanych zmian podatkowych dokładnie wyliczą kto i ile zyska lub straci. 

Likwidacja ulg dla emerytów czy zniesienie możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej – to pierwsze z brzegu pomijane przykłady zwiększenia obciążeń Polek i Polaków, a które znajdują się Polskim Ładzie. 

Klub Parlamentarny Lewicy rozpoczyna konsultacje społeczne, chcemy poznać zdanie organizacji społecznych, gospodarczych czy związkowych na temat proponowanych przez rząd zmian w systemie podatkowym. W oparciu o te konsultacje przygotujemy poprawki projektu rządowego. 

Zwiększanie kwoty wolnej to dobra polityka, ale zmniejszanie dochodów małych ojczyzn to zły pomysł. Zwłaszcza, że przed nami ogromne wyzwania związane z wydatkowaniem ogromnych pieniędzy z Unii Europejskiej, na które trzeba mieć wkład własny. Obecnie rząd jedną ręką tworzy możliwości przewidziane w Krajowym Planie Odbudowy, a drugą ręką tą z napisem Polski Ład te możliwości ogranicza. Samorządy w wyniku zmian podatkowych mogą utracić nawet 11 mld złotych. 

Lewica nie zgadza się na dalsze uszczuplanie dochodów samorządów, dlatego też w maju 2021 r. złożony został projekt ustawy, który zwiększa udział jednostek samorządu terytorialnego w dochodach z podatku PIT do 70%. Dzięki czemu nasze małe ojczyzny wciąż będą mogły realizować usługi publiczne z dziedziny edukacji czy ochrony zdrowia, z drugiej będą mogły uczestniczyć w nowych projektach inwestycyjnych. 

Polki i Polacy doceniają pracę lokalnych wspólnot, ale bez pieniędzy i one nie będą tak skuteczne jak dotychczas.

Zgodnie z pomysłem Lewicy zwiększenie udziału jednostek samorządu terytorialnego w podatku dochodowym od osób fizycznych wyglądałoby następująco:

1) z 39,34% do 53,80% dla gmin;

2) z 10,25% do 14,02% dla powiatów;

3) z 1,60% do 2,19% dla województw.

Małe ojczyzny powinny również otrzymać rekompensaty za utracone dochody w wyniku zmian w przepisach wchodzących w życie w roku poprzednim. Ich wysokość powinien określać minister właściwy do spraw finansów publicznych, po zasięgnięciu opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Kwota części rekompensującej subwencji ogólnej każdorazowo określi ustawa budżetowa.

Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej powiedział: 

Projekt nowelizacji ustawy podatkowej, który ma być przez najbliższe dwa tygodnie konsultowany, de facto zmienia 19 innych ustaw. Zawiera rozwiązania, które są dobre, ale i również rozwiązania złe. Nie jest prawdą to co mówi Minister Finansów, że wszyscy na tym zyskamy. Nie jest możliwe, aby przy zmianach podatkowych zyskiwali wszyscy. Aby ktoś zyskał, ktoś musi stracić.  

Klub Lewicy przez najbliższy miesiąc będzie prowadził szerokie konsultacje ze środowiskami gospodarczymi, samorządowców oraz pracowników i pracodawców. Chcemy poznać ich ocenę proponowanych przez rząd zmian podatkowych, tych dotyczących składki zdrowotnej. Chcemy mieć pewność, że te rozwiązania nie uderzą w 6 milionów emerytów, a których mami się tym, że będą mieli kwotę wolną od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych, ale minister finansów już nie mówi, że będą musieli płacić składkę zdrowotną.  

Tomasz Trela podczas konferencji prasowej powiedział: 

Nie mamy żadnych wątpliwości, że dopóki nie pojawią się wszystkie karty na stole, to rozmawiamy o jednym projekcie ustawy i kilku prezentacjach w Power Poincie. W przypadku zmian podatkowych bardzo dużo mówi się o rekompensatach dla samorządów, mówi się specjalnej ustawie, która ma im dawać subwencje. Nie jest przecież tajemnicą, że wyższa kwota wolna od podatku oznacza utratę przychodów przez samorządy. Co oznacza mniej pieniędzy na funkcjonowanie edukacji, na ochronę zdrowia, na inwestycje w drogi, chodniki lub place zabaw.  

Dzisiaj samorządowcy szacują, że małe ojczyzny poniosą stratę na poziomie 11 mld złotych. Jako Lewica pytamy się: czy i kiedy pojawi się informacja według jakich przepisów taka rekompensata samorządom będzie wypłacana? Jeżeli ta rekompensata ma wyglądać tak jak Fundusz Inwestycji Lokalnych, z którego daje się tylko swoim i po poważaniu, to to nie będzie żadna rekompensata. Na tę chwilę nikt takiego projektu nie zgłosił.  

Jednocześnie chcemy przypomnieć, iż Lewica kilka tygodni temu złożyła projekt ustawy zwiększający udział samorządów z podatku PIT z umownych 50% do 70%. Zjednoczona Prawica mogła przecież nadać druk sejmowy temu projektowi i zacząć o tym rozmawiać.  

Nie wiem jak pan premier Mateusz Morawiecki wyobraża sobie sytuację, że samorządy przeżyją bez 11 mld złotych. Co ma w przypadku braku pieniędzy zrobić prezydent czy burmistrz? Zamknąć szkołę czy przedszkole? Zamknąć placówkę ochrony zdrowia? A może ma nie remontować chodników?  

Dość propagandy! Dość slajdów! Potrzebne są realne projekty ustaw, min. o rekompensacie. My wiemy jak ten rząd traktuje samorządowców, najlepiej gdyby się nie odzywali, wykonywali dodatkowe zadania i dali się ograbiać z pieniędzy. Mówimy temu nie! Oczekujemy informacji, kiedy dodatkowe ustawy ujrzą światło dzienne i jak ten przelicznik subwencyjny ma konkretnie wyglądać? 

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem