fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Dobrzyń nad Wisłą. Posiedzenie Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy

Dobrzyński Dom Kultury „Żak” był miejscem kolejnego wyjazdowego posiedzenia Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy. Wyremontowana i unowocześniona placówka, z udziałem prawie miliona złotych środków europejskich i budżetu państwa, służy dziś upowszechniając kulturę wśród mieszkańców powiatu lipnowskiego.

W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele kierownictwa Nowej Lewicy – współprzewodniczący RK Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu RP oraz sekretarz generalny partii Marcin Kulasek – poseł i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Obecni też byli wszyscy parlamentarzyści z Kujawsko-Pomorskiego – poseł Krzysztof Gawkowski – wicepremier i minister cyfryzacji, poseł Piotr Kowal i senator Stanisław Pawlak.

Posiedzenie RW prowadził współprzewodniczący Rady Wojewódzkiej Piotr Hemmerling – I wicewojewoda kujawsko-pomorski.

monikarw2   rwmonika1

O Dobrzyniu nad Wisłą opowiedział zebranym burmistrz Miasta i Gminy Piotr Wiśniewski. Przed posiedzeniem RW – z burmistrzem spotkał się Piotr Hemmerling, I wicewojewoda interesując się dokonaniami i problemami miejscowości, a zwłaszcza prowadzonymi inwestycjami. Miasto i gmina z powodzeniem w ostatnich latach realizowała wiele inwestycji w zakresie infrastruktury wodnej i kanalizacyjnej oraz sportowo–rekreacyjnej i drogowej korzystając z dofinansowania Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W br. realizowana jest m.in. rozbudowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Dyblinie oraz modernizacja oświetlenia na terenie gminy. Jeszcze tak niedawno, w sierpniu 2024 r. gospodarze miasta i gminy z burmistrzem P. Wiśniewskim, ze wsparciem posła i senatora z regionu włocławskiego – P. Kowala i S. Pawlaka interweniowali u wicewojewody Piotra Hemmerlinga zabiegając o wsparcie remontu i modernizacji przystani w Dobrzyniu. Pisaliśmy o tym tutaj: Dobrzyń nad Wisłą. Modernizacja przystani

W posiedzeniu RW uczestniczył Sebastian Olewiński, mieszkaniec Dobrzynia nad Wisłą i przewodniczący powiatowej struktury Nowej Lewicy w Lipnie, do której należy Dobrzyń. Sebastian Olewiński jest członkiem Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy.

rwmonika6   rwmonika8

Goście, zasiadający za stołem prezydialnym, Włodzimierz Czarzasty i Marcin Kulasek omówili bieżącą sytuację polityczną w Nowej Lewicy oraz stan przygotowań organizacyjnych i programowych do kongresu statutowego partii. Kongres podejmie historyczna dla lewicy decyzję o zjednoczeniu frakcji SLD i Wiosny w jednolitą partię.

Kujawsko-Pomorska Rada Wojewódzka na swoim ostatnim posiedzeniu 1 lutego br. dokonała już wyboru delegatów na ten kongres. Zobacz: Bydgoszcz. Rada Wojewódzka Nowej Lewicy wybrała delegatów na Kongres

Przypomnijmy, iż w tajnym głosowaniu delegatami wybrani zostali: Stanisław Pawlak, Piotr Kowal, Piotr Hemmerling, Zbigniew Welenc, Janusz Zemke, Anna Zofia Mackiewicz, Krzysztof Gawkowski, Joanna Scheuring-Wielgus, Kazimiera Janiszewska, Damian Skałecki, Natalia Pietrzak.

Zdjęcie WhatsApp 2025 04 24 o 19.23.25 d7e31a52   rw04.6

Ponadto od niedawna sprawujący urząd ministra nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek przedstawił zebranym na posiedzeniu najważniejsze plany związane z kierowaniem tym resortem.

Z kolei głos zabrał wicepremier Krzysztof Gawkowski, który omówił najważniejsze działania rządu Koalicji 15 października oraz dokonania kierowanego przez K. Gawkowskiego Ministerstwa Cyfryzacji. Szczególny akcent położył na walkę z cyberzagrożeniami i dezinformacją, w czym prym wiodą agenci angażowani przez służby rosyjskie i białoruskie. Mówił także o realizacji planów związanych z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Jako sukces odnotować należy zorganizowaną w Bydgoszczy 3 i 4 kwietnia br. międzynarodową konferencją Secure International Summit, która zgromadziła na 30 panelach dyskusyjnych prawie 700 gości i specjalistów od zagrożeń bezpieczeństwa na świecie.

rwmonika12a   rwmonika13

O zadaniach wykonanych przez Wojewódzki Sztab Wyborczy kandydatki Lewicy na Prezydenta RP Magdaleny Biejat poinformowała Radę Wojewódzką jego przewodnicząca Anna Zofia Mackiewicz. Informacja obejmowała czas od 1 lutego, kiedy to Rada Wojewódzka wybrała ów Sztab oraz powierzyła funkcję Annie Z. Mackiewicz. Oprócz koordynacji związanej z rozpowszechnianiem materiałów wyborczych na terenie województwa, z powodzeniem zorganizowano trasę Magdaleny Biejat wiodącą przez Inowrocław, Toruń, Grudziądz, Chełmno. W logistykę aktywnie angażowali się działacze powiatowych rad Nowej Lewicy. Spotkaniom z mieszkańcami towarzyszyły konferencje prasowe i publikacje w lokalnych mediach oraz regionalnej TVP3. Do udanych zaliczyć trzeba obszerny wywiad w Toruńskim Radiu. Warto podkreślić, że wojewódzka organizacja Nowej Lewicy wywiązała się z zadania zbierania podpisów poparcia dla Magdaleny Biejat, znacznie przekraczając liczbę 20 tysięcy.

Anna Mackiewicz poinformowała także o planowanym dużym spotkaniu z Magdaleną Biejat w Bydgoszczy 8 maja br.

rwmonika3   rwmonika10

Zebranie się w Dobrzyniu licznego grona tworzącego Kujawsko-Pomorską Radę Wojewódzką było także okazją do bardziej nieoficjalnych rozmów działaczy partii z Kujaw i Pomorza z przedstawicielami kierownictwa krajowego. Warto tu przytoczyć interesującą wypowiedź marszałka Włodzimierza Czarzastego na kontrowersyjny temat – dlaczego lewica zagłosowała przeciwko zmianom w procedowaniu składki zdrowotnej i wizycie Magdaleny Biejat u prezydenta A. Dudy z sugestią zawetowania przyjętej przez parlament ustawy:

To jest ustawa dla najbogatszych, która masakruje system opieki zdrowotnej. 

O to mam pretensję do swoich koalicjantów, bo to doprowadzi do tego, że wiele osób zmieni zatrudnienie na B2B. Za 30 lat, jak oni będą szli na emeryturę, będziemy mieć problem. 

rwmonika11zbior

Są do nas pretensje, że Magdalena Biejat poszła w tej sprawie do prezydenta. Ale u tego samego prezydenta i jego żony w sprawie ustawy o edukacji była minister Nowacka, wiceminister Gajewska. Mówią, że to obrzydliwe iść do prezydenta, ale ja mam do nich pytanie: a nie jest obrzydliwe uchwalić ustawę wraz z Konfederacją?  

Jeżeli ktoś chciał, żeby składka naprawdę weszła w tym roku, wczoraj w Senacie mogła być zgłoszona jedna poprawka, która spowodowałaby, że ustawa trafiłaby do Sejmu. W Sejmie można byłoby poczekać na umownego prezydenta strony demokratycznej do września. 

Niektórym pasuje, że prezydent to zawetuje, a Lewica doprowadzi do tego, żeby to weto było skuteczne.  

Jeżeli będzie weto i ono zostanie w Sejmie obronione to od września rozpocznie się całą ścieżkę legislacyjną od nowa, projekt wejdzie np. w listopadzie i oznacza to, że wejdzie w budżet jeszcze następnego roku.  

Fot. Tatiana Urban

Fot. Mirosław Kozłowicz

Fot. Monika Pociot, więcej zdjęć z albumu Moniki Pociot  TUTAJ

Opr. nim, 24 kwietnia 2025 r.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem